CONTOH PELAN PENGAJARAN (RPH)
Mata
pelajaran : Bahasa Malaysia
Kelas : Tahun 1 Cemerlang
Tarikh : 01 Nov 2012 (Khamis)
Masa : 9.00- 9..30 pagi
Tema : Haiwan
Tajuk :
menyusun perkataan menjadi ayat.
Hasil
pembelajaran : Murid dapat menyusun
perkataan menjadi ayat yang betul.
Objektif
pengajaran : Murid dapat:
1.
Membaca
perkataan dan menyatakan maksudnya dengan betul.
2.
Menulis
dan membaca 8 ayat yang telah dibina
dengan betul.
Kemahiran
bahasa : mendengar, bertutur, membaca
dan menulis.
Sistem bahasa :
Tanda baca
KBT : kemahiran berfikir, menjana idea
Nilai : bekerjasama dan
tolong menolong
Pengetahuan sedia ada :
murid-murid telah mengetahui tanda baca
dan penggunaannya dalam ayat.
Bahan bantu
mengajar : kad perkataan, lembaran kerja, kad gambar.
Langkah
|
Isi kandungan
|
Aktiviti pengajaran
dan pembelajaran guru
|
nota
|
|
Aktiviti guru
|
Aktiviti murid
|
|||
Set induksi
(3 minit)
|
Soal-jawab tentang
katak.
|
Guru membuat teka-teki
gambar yang hendak ditunjukkan.
Guru tunjukkan gambar.
Murid diminta untuk
menunjukkan bunyi katak dan cara katak bergerak
|
Murid menjawab teka-teki
guru.
murid memerhatikan
gambar yang dipaparkan.
Murid menunjuk cara
bunyi katak dan cara katak melompat.
|
Gambar seekor katak
puru.
|
Langkah 1
( 5 minit)
|
Jenis katak dan warna.
Makanan katak.
Cara pergerakan katak.
|
Guru bersoal-jawab
tentang kehidupan katak dengan murid.
|
Murid menjawab
soalan-soalan guru.
|
Gambar katak puru.
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Menyusun
perkataan-perkataan menjadi ayat yang betul.
8 ayat tentang katak
puru.
|
Guru menyusun kad-kad
perkataan di papan putih.
Guru meminta murid
mencari pasangan untuk menjalankan aktiviti.
Guru mengedarkan kad
lalu meminta murid secara berpasangan untuk menyusun perkataan-perkataan
dalam kad tersebut menjadi ayat yang
betul.
|
Murid mencari pasangan
masing-masing.
Murid menyusun perkataan menjadi ayat yang betul
bersama-sama pasangan masing-masing.
|
Kad perkataan
|
Langkah3
( 10 minit)
|
8 ayat tentang katak
puru.
|
Guru meminta wakil
setiap pasangan ke hadapan kelas untuk menunjukkan hasil jawapan di papan putih.
Guru membantu murid
menampal kad di papan putih.
Guru meminta murid
membaca ayat-ayat yang telah dibina.
|
Murid menyusun
perkataan di papan putih menjadi ayat yang betul.
Murid membaca ayat
yang telah dibina.
|
Kad perkataan.
|
Langkah 4
( 5 minit)
|
Lembaran kerja tentang
menyusun perkataan menjadi ayat yang betul.
|
Guru mengedarkan
lembaran kerja.
Guru meminta murid
menjawab soalan yang yang yang terdapat dalam lembaran tersebut.
|
Murid menjawab soalan
yang dikemukakan.
|
Lembaran kerja.
|
Penutup
(2 minit)
|
8 ayat di papan putih.
|
Guru meminta murid
membaca ayat-ayat yang telah dibina di papan putih.
Guru menerangkan
semula isi pelajaran.
|
Murid membaca ayat yang ditunjukkan oleh guru.
Murid menjawab
soalan-soalan yang dikemukakan oleh guru.
|
|
RPH yang bagus. Boleh membantu para guru menyediakan RPH terutama kepada guru pelatih.
ReplyDeleteBagus. Boleh dijadikan panduan untuk menulis RPH.
ReplyDelete